Hotelli Marski by Scandic tarjoaa syksyn 2020 aikana monia kotimaisia artistiesiintymisiä, sekä mm. Emmi Granlundin kuvataidenäyttelyn. Lisäksi hotelliin on perustettu designin Marski Pop Up Shop.
Torstai-iltaisin, joka toinen viikko, Marskissa kuullaan suosittuja, mutta myös uusiakin kotimaisia esiintyjä. Ohjelma on maksutonta sekä hotellivieraille että kaupunkilaisille. Marski haluaa tarjota erityisesti nuorille ja nouseville tähdille estradin oli siten kyse taiteesta, musiikista tai kädentaidoista.
Marski Live
Marski Live -keikat tuovat joka toinen torstai lavalle sekä uusia ja nousevia artisteja että Suomen suosituimpia tähtiä, kuten Pete Parkkosen, Diandran ja Laura Närhen.
Livekeikat alkavat klo 19, ja niihin on vapaa pääsy. K-18.
- 15.10. Marski Live! Pete Parkkonen
- 29.10. Original Thursday Live: Yeboyah
- 12.11. Marski Live! Laura Närhi
- 26.11. Original Thursday Live; Dilemma
- 17.12. Marski Live! Diandra
- 31.12. Original Thursday Live: Gracias
Huom! Tämän hetkinen tilanne voi aiheuttaa muutoksia esiintymisiin. Tarkista ajankohtainen tieto Marski by Scandic -nettisivuilta tai Facebook-sivulta.
Marski Pop Up Shop – Marski x Saint Vacant
Marski Pop Up Shop on startannut syyskuun alussa. Lokakuun ajaksi hotelli Marskin aulaan on muuttanut helsinkiläinen miesten jalkineita valmistava Saint Vacant. Jalkinemuotoilun huippuosaajat voi kohdata Helsingissä keskellä kaupunkia. Paikan päällä voi myös saada kenkien ja nahan hoidon niksejä ammattilaisilta.
Suomessa kehitetyt Saint Vacant -miestenjalkineet valmistetaan Portugalissa, Goodyear welted -menetelmällä Italialaisista materiaaleista. Suunnittelija Janne Lax on kokenut kengäntekijä, joka on saanut käsityöoppinsa mittatilausjalkineiden parissa, Suomessa ja Englannissa. Hän perusti Saint Vacantin vuonna 2005. Kuvat Saint Vacant.
Lavender Car -kuvataidenäyttely 9.9.-31.10.
Syksyn avasi Emmi Granlundin kuvataidenäyttely Marskin Galleriassa. Emmi Granlund, 30, on kansainvälisesti tunnettu taiteilija, sisustusarkkitehti ja malli. Hänet tunnetaan myös energisoivista, abstrakteista maalauksistaan.
Granlundin taidetta on ollut esillä näyttelyissä New Yorkissa, Los Angelesissa, Nashvillessa ja Minneapolisissa.

Marski Bar ja viikonloput
Lisäksi Marskin Baarissa on DJ perjantai- ja lauantai-iltaisin luomassa viihdyttävää musiikillista tunnelmaa baarin vieraille.

****
Kuvat: Ideal Helsinki, Marski by Scandic (myös aloituskuva), Saint Vacant
Hotelli Marski by Scandic kartalla
Hotelli Marski by Scandic kotisivut täältä
Lisätietoja Saint Vacant
Lisätietoja Emmi Granlund