Minne Champagne & Wine avautui Helsinkiin marraskuun alussa. Viinibaari sijaitsee Helsingin ydinkeskustassa Esplanadin puiston välittömässä läheisyydessä olevassa historiallisessa Ahlströmin talossa.
Minne palvelee aamusta iltaan, arkiaamuisin kahvilana, jolloin Minnesta voi hakea mukaansa pienpaahtimon kahvia, tuoreen artesaanicroissantin, tuorepuuroa tai täytetyn bagelin.
Lounasaikaan Minne Garden & Loungessa on tarjolla buffet ma-pe klo 10.30–13.30. ja ravintolaan voi piipahtaa lasilliselle jo iltapäivällä, vaikkapa työpäivän jälkeen.
Iltamenussa on tarjolla myös ruoka-annoksia. Muutamista viinibaarin annoksista voi mainita tapas-henkiset naposteltavat ja charcuterie-lautaset.


Minne Champagne & Wine avautui Helsinkiin ja tarjoaa yli 150 viinin valikoimasta kiinnostavia klassikoita sekä uusien nousevien tuottajien viinejä eri puolilta maailmaa.
Yli 150 viinin valikoima
Monipuolinen ja jatkuvasti päivittyvä laaja ja korkealuokkainen viinilista sisältää viinejä maailmanlaajuisesti. Minne Champagne & Winen kattavan ja monipuolisen viinivalikoiman on kuratoinut Master of Wine, samppanja-asiantuntija Essi Avellan. Sommelierina Minnessä toimii Toni Aikasalo. Yhdessä he vastaavat Minnen kulloisestakin viinivalikoimakokonaisuudesta.
Minnessä voi nauttia tunnetuista puna- ja valkoviiniklassikoista sekä nousevista tähtinimistä, tuotantoalueina aina Burgundista Piemonteen tai kaukaisempien lajikkeiden ja alkuperämaiden viineihin.



Eurooppalaisiin viineihin nojaavaa Minnen valikoimaa täydennetään valikoiduilla uuden maailman huipputuottajien viineillä. Viinejä on tarjolla laseittain, ja harvinaisia herkkuja on saatavilla Minnen Coravin-listan viinivalikoimista. Saatavilla on myös valikoima persoonallisia pientuottajasamppanjoita.
Minnen tasting-tilaisuudet
Minnessä voi maistella ajankohtaisia viinejä huippuammattilaisten opastuksella. Minnessä vierailee säännöllisesti niin kotimaisia viiniasiantuntijoita kuin eri viinitalojen edustajia maailmalta.
Minnen viinitastingit sopivat kaikille viineistä kiinnostuneille. Valikoimissa on noin 200 viiniä ja 50 samppanjaa.
Lähtisitkö Tasting-tilaisuuteen tai lasilliselle?
Lue lisää viinibaarista täältä
Kuvat Ideal Helsinki
