Pääsiäisen tapahtumia Helsingissä

Pääsiäisenä Helsingissä järjestetään useita perinteisiä juhlaan liittyviä tapahtumia, kuten passioita ja Via Crucis -näytelmä, sekä nähtävillä on eläimiä useassa eri paikassa. Useat museot ovat avoinna ainakin lauantaina ja sunnuntaina, ja tutustua voi mm. Inherit the Dust -näyttelyyn Kansallismuseossa tai Taivaalliset värit -näyttelyyn Sinebrychoffin museossa. Ulkoilemaan pääsee esimerkiksi Suomenlinnaan sekä ohjatusti Helsingin kävelyfestivaalille. Ohessa muutamia poimintoja pääsiäisen tapahtumista Helsingissä.

Kevään kukkia. Kuva: Jussi Hellsten / Helsinki Marketing
Kevään kukkia. Kuva: Jussi Hellsten / Helsinki Marketing

Luontoa ja Eläimiä

Fallkullan kotieläintila on avoinna pääsiäisenä 19.4-22.4. klo 10-15.

Haltialan kotieläintila on avoinna pääsiäisenä la-ma klo 11-18. Lampolassa on nähtävillä karitsoja.

Lapinpöllö ja poikanen. Kuva: Nora Bergman / Korkeasaari
Lapinpöllö ja poikanen. Kuva: Nora Bergman / Korkeasaari

Korkeasaari muuttuu pääsiäisenä pääsiäissaareksi, jossa perheen pienimmät voivat auttaa Paju-pupua auttamaan eläinystäviään ja samalla oppia kuinka auttaa koko maapalloa ja sen luontoa. Korkeasaari on avoinna pääsiäisen aikaan klo 10-18.

Talvipuutarha on perinteisesti avoinna pääsiäisenä ja saanut pääsiäisilmeen. Pääsiäisenä talvipuutarha on avoinna pe-ma 12-16. Perheen pienimmille tarjolla on pääsiäissatu la-ma klo 13 ja klo 15. Talvipuutarhaan on vapaa pääsy.

Passiot

Tuomiokirkko. Kuva: Lauri Rotko / Helsinki Marketing
Tuomiokirkko. Kuva: Lauri Rotko / Helsinki Marketing

18.4. 19.00 J.S. Bach: Matteus-passio Johanneksenkirkossa

19.4. 18-20 Cantores Minores: J.S. Bach: Johannes-passio Tuomiokirkossa.

19.4. 18-19 Heinrich Schützin Matteus-passio Kannelmäen kirkossa.

Pääsiäisen aikana järjestetään myös useita muita kirkollisia konsertteja, jotka voi katsoa osoitteesta: https://musiikkiakirkoissa.fi/

Via Crucis – Ristin tie 2019

Via Crusis Tuomiokirkolla. Kuva: Jussi Hellsten / Helsinki Marketing
Via Crucis Tuomiokirkolla. Kuva: Jussi Hellsten / Helsinki Marketing

20.4. – Via Crucis pääsiäisvaellus lähtee liikkeelle Kaisaniemen puistosta 20.4. klo 21.00 alkaen, kun perinteinen pääsiäisnäytelmä järjestetään jo 24. kerran. Kulkue matkaa läpi Kaisaniemen, etappinaan Tuomiokirkon portaat. Näytelmän jälkeen järjestetään Tuomiokirkossa Pääsiäisyön messu klo 23.00.

Lisätietoja: https://www.helsinginseurakunnat.fi/artikkelit/kaztsiyjx

Muita tapahtumia

Antiikki ja keräilymessut järjestetään Kaapelitehtaalla, aukioloajat la 10-17 ja su 10-18.

Allas sea pool palvelee koko pääsiäisen ajan ja uimaan pääsee myös täydenkuun aikaan kuutamouinissa pitkäperjantaina.

Suvilahden Kattilahallissa järjestetään pääsiäiskirppis la-su klo 13-18.

Ruutikellarit Suomenlinnassa. Kuva: Suomenlinnan hoitokunta / Dorit Salutskij
Ruutikellarit Suomenlinnassa. Kuva: Suomenlinnan hoitokunta / Dorit Salutskij

Aurinkoisessa pääsiäissäässä voi lähteä esimerkiksi Suomenlinnaan, jonka museot ja ravintolat palvelevat myös pääosin pääsiäisen ajan tai lähteä tutustumaan Helsinkiin ohjatusti Helsingin kävelyfestivaalilla.